Domy Drewniane Projekty

Domy drewniane to już nie tylko zbitka kilku desek, ale prawdziwe projekty, w których bez skrępowania można mieszkać na co dzień. Najczęściej projekty drewnianych domów różnią się od siebie, gdyż do budowy stosuje się różne gatunki drewna oraz technologie produkcji.

Najpopularniejsze, tym samym najbardziej wszystkim znane są domy z bali okrągłych.  Kojarzymy je jako ozdoba gór, miejsce wypoczynku podczas ferii zimowych. Cechuje je nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale również  zwiększona odporność na pękanie belek. Charakteryzują się  bardzo dużą wytrzymałością, trwałością przez wiele lat oraz co ciekawe wieloma właściwościami zdrowotnymi. Bardzo często na rynku można znaleźć również projekty wykonane w technologii szkieletowej. Najczęściej tego typu drewniane domy służą jako miejsce letniego wypoczynku. Mimo że są piękne, jak z resztą każde domy drewniane, to szkieletowe projekty cechują się najmniejszą trwałością.

Można zauważyć również coraz częściej pojawiające się drewniane domy wykonane w technologii „pióro i wpust”. Metoda polega na wsuwaniu „pióra” jednego elementu we wyfrezowany wpust drugiego. Zapewnia to dużą powierzchnię klejenia oraz stabilność. Projekty tego typu stanowią jedną całość, dlatego nie groźne im żadne uszkodzenia wynikające z rozpadających się elementów. Projekty drewnianych domów różnią się od siebie także w zależności od wykorzystanego gatunku drewna. Może nie chodzi tutaj o różnice wizualne, gdyż na rynku można znaleźć mnóstwo środków sprawiających, że drewno wygląda tak jak się chce, ale wytrzymałościowe.

Zaleca się by projekty domów drewnianych wykonywać z gatunków charakterystycznych dla klimatu surowego. Skandynawia, czy Syberia to obszary o bardzo niskich temperaturach i suchym powietrzu. Sprawia to, że drzewo przyrasta bardzo powoli, jednak włókna surowca są odporne na uszkodzenia i jednocześnie elastyczne. Cechy te przyczyniają się do obalenia mitów związanych z łatwopalnością i szybkim niszczeniem się domów drewnianych.

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.